Zabawa na niby: korzyści i obawy

Pisałam Wam już kiedyś, że zabawa to podstawowa i główna aktywność dziecka. Śmiało można powiedzieć, że jest jednym z najważniejszych filarów rozwoju dziecka (inne to np. zdrowy sen, odpowiednia dieta i wystarczająca ilość ruchu). Dlatego też poświęcam jej sporo miejsca we wpisach i codziennych postach.

Zabawa na niby

Zabawa na niby to wszelkie aktywności dziecka, w których coś udaje. Może to być funkcja lub rola społeczna (np. lekarz, policjant), ale też wybrana konkretna czynność (np. zakupy, rozmowa przez telefon). Dzieci przepadają za takimi zabawami, bo pozwalają im naśladować innych i czynności, które wykonują. Dzięki temu mogą przez chwilę poczuć się jak dorośli i posiadać, choćby na niby, ich prawa i możliwości.

Korzyści z zabawy na niby

Taka zabawa, poza oczywistą przyjemnością dziecka, niesie także rozliczne korzyści dla jego rozwoju. Tą, która nasuwa się sama jest rozwój wyobraźni i kreatywności. Dziecko w zabawie na niby musi wyobrazić sobie potrzebne rekwizyty lub dostrzec je w zupełnie innych przedmiotach. Odkrywa, że w udawaniu tak naprawdę nie ma ograniczeń i to, co przed momentem udawało stetoskop może za chwilę stać się także termometrem.

Rozwój społeczny w zabawie na niby

Zabawy na niby wspomagają także rozwój społeczny. Dziecko ma okazję wejść w wybraną rolę społeczną i przetestować jej odgrywanie. Poznaje w ten sposób mechanizm działania różnych sytuacji społecznych oraz panujące w nich zasady. My zaś jako rodzic możemy zobaczyć, jak w oczach dziecka wygląda dana rola i niejako spojrzeć na świat jego oczami. Możemy też wejść w rolę przewodnika po świecie i od czasu do czasu podpowiedzieć dziecku, co naszym zdaniem warto w tej zabawie rozwinąć lub zmienić. Wszak posiadamy większą wiedzę na temat funkcjonowania świata niż nasz maluch.

Powiedz o tym coś więcej

Dodatkowym atutem zabawy na niby jest też rozwój mowy i zasobu słownictwa dziecka. Taka zabawa narzuca bowiem zazwyczaj wejście w zupełnie inną rolę niż na co dzień, a co za tym idzie posługiwanie się odmiennym słownictwem, stosowanie nowych zwrotów itd. Nie ma lepszego sposobu nauki niż zabawa i lepszej motywacji niż wewnętrzna, dlatego podczas zabawy na niby dziecko w sposób swobodny i naturalny przyswaja nowe umiejętności, także słowne. Jest chętne i zmotywowane do rozwoju w takiej sytuacji, bo zależy od niego przebieg i atrakcyjność jego zabawy.

Zakazana zabawa

Zabawa na niby bywa w oczach rodziców problematyczna. Szczególnie jeśli dziecko podejmuje aktywności i role, które wywołują u nas dyskomfort i zakłopotanie, jak np. przemoc, rola złodzieja. Podejmowanie takich zakazanych aktywności należy jednak potraktować jako sposób na zaspokojenie naturalnej ciekawości dziecka. Skoro nie może robić pewnych rzeczy w rzeczywistości, bo są z różnych powodów niedozwolone, to pragnie zasmakować ich chociażby w takiej zabawie na niby. Jest to także zresztą świetna okazja, aby w formie zabawy pokazać dziecku konsekwencje takich zakazanych czynności. Ignacy próbuje np. czasami w zabawie bicia. Zazwyczaj jedna zabawka bije drugą w czasie rozmowy czy wspólnej zabawy. W tej sytuacji, kiedy odgrywam rolę uderzonej zabawki mówię: -Nie mam ochoty się z Tobą bawić, kiedy mnie bijesz. I odsuwam zabawkę kawałek dalej, a zabawa na niby trwa dalej, kiedy Ignacy podejmie odpowiednie działanie, czyli 'oprawca’ na jego sposób przeprosi 'ofiarę’. W zabawie na niby możemy także odtworzyć z dzieckiem codzienne sytuacje, które sprawiają dziecku trudnoci. Możemy na przykład zorganizować scenkę, w której zabawki odczuwają nieprzyjemne emocje, przeżywają rozłąkę z mamą itp.

W świecie wyobraźni

Świat wyobraźni jest ogromną wartością w życiu dziecka. Pozwala mu się kreatywnie rozwijać, umożliwia doświadczanie niezwykłych przeżyć i otwiera furtkę do niebanalnych rozwiązań w przypadku trudności. A zabawa na niby jest ważną jego częścią. Zaproszeniem do miejsc, w którym wszystko jest możliwe, a dziecko może stać się kim tylko zechce. Dziękuję za Twoje odwiedziny na stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!

Przeczytaj również

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Kiedy myślimy o nieśmiałym dziecku, mamy przed oczami zwykle różne obrazy: dziecko, które wstydzi się w obecności obcych,dziecko, które nie lubi bawić się w grupie,dziecko,...
czytaj więcej

Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami dziecka w miejscu publicznym?

Nie ma negatywnych emocji, choć czasem używa się właśnie takiego określenia. Każda z emocji jest istotna i pełni dla człowieka swoją funkcję. Są jednak takie emocje, z którymi bywa nam trudniej: smutek, zł...
czytaj więcej

Kary i nagrody w odpieluchowaniu

Odpieluchowanie bywa niełatwe dla rodziny. Czasami przyczyną jest brak gotowości dziecka. Innym razem trudność może stanowić dla rodziców fakt, że odpieluchowanie nie następuje od razu w całości. Niektóre...
czytaj więcej

Mity rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości zyskuje coraz więcej zwolenników. Równie szybko, jak rośnie wiedza o nim, rosną także związane z nim wątpliwości i mity. Z jednej strony bliskościowa idea jest wielu rodzicom bliska...
czytaj więcej